(edit. 31/3) Omezený provoz knihovny do 15. května + tipy ke studiu

2020-03-30 08:00

Na základě mimořádného opatření rektora funguje knihovna od 11. března v omezeném provozu. Omezení je aktuálně plánované do 15. května.

Otevírací doba

• Z rozhodnutí rektora a usnesení vlády je knihovna pro všechny uživatele uzavřena.

• Od 16. března je knihovna uzavřená i pro zaměstnance MU.
    • Pouze zaměstnanci MU si mohou knihy objednat přes e-mail knihovna@ukb.muni.cz. Pracovník knihovny pro vás knihu připraví u vchodu do knihovny a informuje o času vyzvednutí (mezi 9.00 - 14.00). Vstup do knihovny bude povolený pouze pro vyzvednutí objednané knihy a podepsání přiložené stvrzenky.
Lhůty vrácení knih
  • Všechny výpůjčky byly 12. března automaticky prodlouženy.
  • Konkrétní lhůty zjistíte po přihlášení do svého čtenářského konta v knihovním kataloguBude otevřeno nové okno.
  • V případě nesrovnalostí nás neváhejte kontaktovat na knihovna@ukb.muni.cz

Tipy a triky ke studiu
  • Využívejte elektronické informační zdroje ezdroje.muni.czBude otevřeno nové okno
    • Nastavení vzdáleného přístupu zdeBude otevřeno nové okno
    • Návody k některým EIZ zdeBude otevřeno nové okno
    • Doporučujeme především návod k DiscoveryBude otevřeno nové okno obsahující i postup zjištění dostupných časopisů.
  • Dostupnost e-knih
    • Zjistíte snadno pomocí DiscoveryBude otevřeno nové okno, stručný návod zdeBude otevřeno nové okno.
    • V návodu se také dozvíte, jak e-knihy nebo jejich části stáhnout do PDF.
    • Bohužel i e-zdroje mají své limity. U některých knih je omezený počet současných přístupů. Např. Gray's Anatomy for Students můžou studovat jen 3 uživatelé současně. Doporučujeme najít si v e-knize požadovanou část a tu si stáhnout do PDF. A následně e-knihu zavřít, ať se dostane i na vaše kolegy.
  • e-Prezenčka
    • Od 19. března je po dobu konání nouzového stavu dostupná i služba e-Prezenčka.
    • E-Prezenčka obsahuje na 13.000 titulů naskenované literatury z knihoven MU. Přístup je možný pouze online, není možné obsah stahovat nebo tisknout.
    • Pečlivě si prostudujte návod na it.muni.czBude otevřeno nové okno. Pokud se připojujete z počítače mimo univerzitní síť, musíte se nejdřív připojit k VPN a následně k terminálovému serveru přes vzdálenou plochu.
    • Zpřístupnění e-Prezenčky nebyl jednoduchý krok. Proto prosím respektujte pravidla e-Prezenčky. Je přísně zakázáno obsah služby reprodukovat, ukládat, tisknout, fotit nebo jiným způsobem pořizovat a šířit jeho kopie.
    • Chybí vám v e-prezenčce nějaká kniha? Můžeme ji naskenovat! Více informací zdeBude otevřeno nové okno.
  • V případě potřeby přístupu k účtu na univerzitním počítači (typicky v CPS, knihovně) lze využít vzdálený přístup k terminálovému serveruBude otevřeno nové okno
    • Tuto možnost přivítají uživatelé, kteří potřebují přístup k lokálně uloženým souborům (zároveň doporučujeme zvážit přechod na cloudBude otevřeno nové okno).
    • Využít můžete i některé aplikace nainstalované na univerzitních počítačích.
  • Záznamy webinářů
    • Citační metriky zdeBude otevřeno nové okno
    • Jak správně citovat I.: Základy publikační a citační etiky zdeBude otevřeno nové okno
    • Jak správně citovat II.: Úvod do tvorby citací zdeBude otevřeno nové okno
    • Problematika prevence před publikováním v predátorských časopisech zdeBude otevřeno nové okno
    • Tipy a základní rady k psaní odborného článku a volbě časopisu zdeBude otevřeno nové okno
    • Úvod do vyhledávání literatury v online zdrojích MU zdeBude otevřeno nové okno
Online zdroje
  • Kromě běžných elektronických zdrojů dostupných pro MU můžete v době trvání pandemie využívat velké množství dalších, většinou dočasně zpřístupněných, zdrojů. Například knihy od Oxford University Press, Národní digitální knihovnu Kramerius a další.
  • Aktualizovaný přehled všech nově zpřístupněných zdrojů najdete v tomto článkuBude otevřeno nové okno.
V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit i telefonickyBude otevřeno nové okno, e-mailem (knihovna@ukb.muni.cz) nebo zprávou na FacebookuBude otevřeno nové okno a InstagramuBude otevřeno nové okno.

Log změn příspěvku:
16/3 změna otevírací doby pro univerzitní pracovníky